W Polsce mamy dostępne kilka gatunków jabłek

W Polsce mamy dostępne kilka gatunków jabłek

Polska jest krajem, w którym mamy możliwość skosztować różne gatunki jabłek. Oferta jest naprawdę bogata i czasami ciężko jest się zdecydować. Różnice między nimi mogą być duże, więc jedzenie różnych odmian daje nam szerokie spectrum smaków i doznać, a także różne zastosowanie w kuchni.

Po pierwsze, w Polsce mamy kilka odmian zwykłych jabłek- od wrzosowych, przez Fuji, Golden Delicious, Gala aż po Złoto de Rugen. Są to uniwersalne odmiany, stosowane do deserów i dań na ciepło. Mają ładny wygląd i przyjemny smak.

Większość odmian jabłek ma różne cechy smakowe i występują w zróżnicowanych kolorach- od żółtych po czerwone i zielone. Najbardziej popularne odmiany to: Ligol, Straus, Dabrowna i Elzatina. Te odmiany mają dużo cukru, ale są mniej słodkie niż Golden Delicious czy Gala. Są bardzo aromatyczne, świetnie nadają się do tworzenia soków i do pieczenia ciasteczek lub innych deserów bez dodatku cukru.

Stosunkowo nowym gatunkiem jest Jabłko Sara Scott, które ma bardziej kwaśny smak niż inne odmiany tradycyjnego polskiego jabłka oraz Bogdena z charakterystycznymi skręconymi ogonkami na końcach. Oba te gatunki są dostępne w sklepach i szczególnie dobrze sprawdzają się do przygotowania różnych dań lub sosów do mięsa lub warzyw albo marmolad i konfitur.

Taka różnorodność jabłek sprawia, że możemy je spożywać na różne sposoby każdego dnia – do rodzinnych obiadów czy specjalnych okazji. Należy pamiętać, że jabłka są pełne witamin i minerałów oraz bardzo zdrowe dla naszego organizmu – dlatego powinniśmy je spożywać jak najczęsciej!

Polska szczyci się bogactwem gatunków jabłek. Każdy z gatunków ma własne właściwości, które określają ich popularność oraz służą do różnych celów jak przykładowo odpowiednie do deserów czy na przetwory i soki.

Polska uprawia jabłko od setek lat i może pochwalić się kilkoma wyjątkowymi gatunkami. Najbardziej znane rodzime polskie odmiany to między innymi:
* Idared – twarde i aromatyczne jabłko idealne do przechowywania, można je spożywać od września do kwietnia;
* Jonagold – spokrewnione z jabłkiem Golden Delicious, z charakterystycznym lekko słodkim smakiem;
* Szara Reneta – tradycyjna odmiana Jabłkowa. Bardzo słodki i soczysty smak czyni go idealnym do bezpośredniego spożycia,
* Gloster – suszona żółte jabłko o niesamowitym smaku, gloster idealnie nadaje się do deserów.

W Polsce mamy dostępne piękne gatunki jabłek, dzięki którym możemy przygotować wspaniałe desery lub urozmaicić nasz codzienny posiłek.

Polska znana jest z hodowli jabłek. Nasze jabłka są coraz bardziej zyskujące popularność, a wiele gatunków jest dostępnych w naszym kraju.

Dziś omówimy kilka gatunków jabłek, które można znaleźć w Polsce. Przede wszystkim istnieje gatunek pięknie zielonych jabłek – Grójeckie Złote, które ma jasną skórkę i orzechowo-ksylitowy smak. To jest dobry gatunek na sok i na deser.

Kolejnym popularnym gatunkiem jest Anna odmiana Jabłek Śląskich. To gatunek owocu, który szybko schnie i ma jasnoczerwone skórkę. Dodanie jogurtu do tego jabłka pozwala uzyskać intensywniejszy smak.

Bellinda to także popularne jabłka w Polsce w sezonie letnim. Te jabłka mają oliwkowozieloną skórkę i lekko szorstki smak, idealny do dań mięsnych lub do sałatek.

Inne popularne odmiany to Golden Delicious, Gala i Champion, które są bardzo aromatyczne i pyszne. Słynne są również Idaredy – żółte jabłka z charakterystyczną skorupką i gorzkawym, ale słodkim smakiem.

Jabłka to naturalny prezent od matki natury i są doskonałe w każdej postaci – deser lub sałatka – a także jako suche owoce lub ciasto czy sok. W Polsce mamy dostępne kilka różnych gatunków i możemy delektować się ich smakiem przez cały rok!

Powrót na górę